I Przegląd Teatralny w Domu Pomocy Społecznej

   27 marca 2019 r. nasz Dom zamienił się na kilka godzin w teatr. Widzowie mieli okazję obejrzeć kilka przedstawień w wykonaniu uczniów szkół  podstawowych, Mieszkanek Domu Pomocy Społecznej w Kiełczewicach oraz Seniorów, którzy uczestniczą na co dzień w zajęciach projektu Nowe usługi DPS Kiełczewice. 

   O godz. 10.00 Pani Dorota Frąk,  dyrektor DPS powitała wszystkich przybyłych gości. Akces w Przeglądzie zgłosiło pięć grup teatralnych i wszyscy przybyli, aby zaprezentować się na scenie. 

   Jako pierwsze wystąpiły Mieszkanki Domu Pomocy Społecznej w Kiełczewicach z przedstawieniem „Cudowne lata” . W opowieść o dworskim życiu królewskiej rodziny gościnnie włączone były dzieci pracowników DPS-u, co widowisko uczyniło ciekawym, zaskakującym i bardzo integracyjnym.

   Drugie przedstawienie przeniosło widzów w niedaleki czas Walentynek. Wraz z amorkami wędrowaliśmy po różnych miejscach na świecie śledząc losy zakochanych osób. Teatralna opowieść urozmaicała grupa rytmiczna interesującym układem tanecznym. Występ zaprezentowała grupa „Bystrzaki” ze Szkoły Podstawowej w Bystrzycy Starej.

  Szkolne Koło Teatralne działające w Szkole Podstawowej w Strzyżewicach – Rechcie przedstawiło „Opowieść wigilijną”, która była – mimo upływu czasu- mocnym przesłaniem również na obecny okres jaki przeżywamy – czas Wielkiego Postu. 

   Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Kiełczewicach Górnych zrzeszeni w „Kabarecie na Jednej Nóżce” zabawiali widownię „Bajkami naszej babci” przedstawionymi w krzywym zwierciadle. Jednak jak na bajki przystało miały one morały – dbaj o zdrowie i higienę.

   Na koniec zaprezentowali się Seniorzy jako  „Grupa Obrzędowa”. W ich wykonaniu zobaczyliśmy „Piórnię”, która opowiadała o zwyczajach związanych z darciem pierza na wsi. Artyści nie tylko znakomicie oddali atmosferę dawnych lat, ale niemal wprost przenieśli nas w odległe lata. Panie wykonywały regionalne przyśpiewki, które skracały monotonnie płynący  czas zimowego zajęcia w wiejskiej chacie. Jak przystało na dobrych gospodarzy, darcie pierza zakończono poczęstunkiem. Mieliśmy okazję skosztować wyśmienitego regionalnego placka z kaszy gryczanej oraz pajdy chleba ze smalcem i ogórkiem kiszonym. 

  Na zakończenie Przeglądu każda z grup teatralnych otrzymała dyplom i upominek, a potem wszyscy zasiedli do stołu, by posilić się przed drogą powrotną do szkoły.